DSÖ VII.Faz “Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansı”
GeriDünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı VII. Faz “Yıllık İş Toplantısı ve Teknik Konferansı” 22-24 Kasım 2022 tarihlerinde Danimarka’nın Kopenhag şehrinde gerçekleşti.

Konferansa politikacılar, bilim adamları ve koordinatörler de dahil olmak üzere VII.Faz’a üye 250 şehir katıldı. Ana teması Tek Sağlık olan Konferansta Covid-19'un ardından Tek sağlığın Yerel düzeyde operasyonel hale getirmenin şartları ve iyi uygulama örnekleri çok sayıda oturumda farklı başlıklarla ele alındı.

DSÖ Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı VII. Faz’ına üye şehirler arasında olan İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni konferansta İBB Meclis üyeleri Sn.Suat Çağlayan ve Sn.Saadet Çağlın katılım sağlayarak temsil etti.

Konferansta 30'dan fazla oturuma ev sahipliği yapan DSÖ, Tek Sağlık yaklaşımını işlevsel hale getirmek için çeşitli acil konuları gündeme getirdi. Konferansta, Ağın Siyasi Komitesi tarafından, Tek Sağlık'ın yerelleştirilmesine ilişkin eyleme geçirilebilir 10 tavsiye içeren bir Siyasi Bildiri taslağı hazırlandı. Hazırlanan taslak bildiri komite tarafından ileri sürüldü ve Yıllık Konferansın son gününde Ağ üyeleri tarafından kabul edildi. Sağlıklı şehir modelinin nasıl geliştirilip çoğaltılacağına ilişkin 20 adımlık kılavuz da lanse edildi.


Haber Tarihi: 28.11.2022