Haydi İZMİR için oylamaya...
Geri

İzmir Büyükşehir Belediyesi Uluslararası “İstanbul Çevre Dostu Şehir Ödülü”nde Finale Kaldı…

İzmir'i desteklemek isteyenler http://surveys.info-rac.org/index.php/832181/lang-en ve http://izmir.bel.tr adresinden kayıt olarak 21 Kasım 2017 tarihine kadar oy kullanabilecek.

Akdeniz'in Kirlenmeye Karşı Korunması Sözleşmesi (Barselona Sözleşmesi) 1982 yılında yürürlüğe girmiş ve Ülkemiz Sözleşmeye taraf olmuştur. Sözleşmeye Akdeniz'e kıyısı olan 21 Ülke ve Avrupa Birliği taraftır.

Barselona Sözleşmesi 18. Taraf Ülkeler Toplantısı 3-6 Aralık 2013 tarihinde İstanbul'da (COP 18 İstanbul) gerçekleştirilmiştir. Bahse konu Toplantı kapsamında Barselona Sözleşmesi Taraflarının Çevre Bakanları ve Delegasyon Başkanları "İstanbul Deklarasyonu"nu kabul etmişlerdir.

İstanbul Deklarasyonu'nda Kentsel planlama konusunda entegre kıyı alanları yönetim ilkelerinin uygulanması, çevre kirliliğini azaltma çabaları kapsamında yeşil teknolojilerin tanıtılması, ekosistem esaslı yönetim politikalarının teşvik edilmesi ve kıyı kentlerin yerel hükümetler ile işbirliğinin geliştirilmesi kapsamında kıyı kentlere "Çevre Dostu Şehirler Ödülü" verilmesi öngörülmüş ve taraf Ülkelerce bu ödülün hayata geçirilmesi kararı alınmıştır.

2016’da Atina'da gerçekleştirilen toplantıda ödülün adının "İstanbul Çevre Dostu Şehir Ödülü" olarak tescil edilmesi kararı alınmıştır.

Söz konusu karara istinaden 2 yılda bir düzenlenecek olan taraflar toplantılarında; Akdeniz'e kıyısı olan bir şehre, belirlenen kriterler çerçevesinde yapılacak olan değerlendirmeler neticesinde, "İstanbul Çevre Dostu Şehir Ödülü" verilecektir.

İlk defa bu yıl 17-20 Aralık 2017 tarihlerinde Arnavutluk'da düzenlenecek olan 20. Barselona Sözleşmesi taraflar toplantısında Akdeniz ve Ege kıyısında bulunan bir ülkenin bir Büyükşehir, İl, İlçe veya Belde Belediyesine çevrenin korunması için yaptığı çalışmalardan dolayı "İstanbul Çevre Dostu Şehir Ödülü" verilecektir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi çevrenin korunması için yaptıkları çalışmalarla Uluslararası öneme sahip ödüle 30 Haziran 2017 tarihinde başvurmuştur.
 
Çok sayıda katılım olan yarışmada İzmir Büyükşehir Belediyesi ilk üçe girerek, Hırvatistan’ın Crikvenica ve İsrail’in Tel Aviv kentleri ile birlikte finale kalmıştır.

Yarışmanın birincisi internet sitesi üzerinden yapılan oylama sonucunda belirlenecektir.

İzmir’i desteklemek için aşağıda belirtilen linkten kayıt yapabilirsiniz.
Kayıt linki: surveys.info-rac.org/index.php/832181/lang-en 

Ayrıca “http://izmir.bel.tr” adresinden de kayıt yapılabilecektir.

Son Kayıt Tarihi: 21 Kasım 2017 tarihine kadar oy kullanabilirsiniz.


İstanbul Çevre Dostu Kent Ödülü için oylamaya katılıp, şehrimize desteğinizi sağlayabilirsiniz. Aşağıdaki linkte örnek yönlendirme bulunmaktadır.

Eklenme Tarihi: 11.11.2017