Büyükşehir’den temiz enerji hamlesi
Geri


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’nda oluşturacağı güneş enerjisi sistemi (FGVS-şebekeye bağlı fotovoltaik güç sistemi) ile hem bu yaşam parkının tüm elektrik ihtiyacını hem de Alsancak’taki Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ne ait yıllık ortalama tüketimin yaklaşık yüzde 40’ını karşılayacak.

Spor salonu ve otopark çatısına uygulanacak
“İzmir Büyükşehir Belediyesi Güneş Enerjisi Sistemi- İBB GES” olarak adlandırılan proje için İZKA’nın “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı”na başvuru yapıldı. Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı içindeki spor salonu ve otopark alanına çatı uygulaması ile şebekeye bağlı 186 kWp’lik olarak kurulacak sistem, güneşten yılda yaklaşık 275 bin kWh elektrik enerjisi elde edecek. Sistem sayesinde Yaşam Parkı’nın yıllık ortalama 90 bin kWh enerji ihtiyacı ile Alsancak Tarihi Havagazı Fabrikası Kültür Merkezi’ne ait yıllık ortalama 482 bin 888 kWh tüketimin yaklaşık yüzde 40’ı karşılanacak. Ayrıca sisteme eklenecek elektrikli binek araç ve engelli araç şarj istasyonu ile ücretsiz hizmet verilecek. Kurulacak bu sistem sayesin de Büyükşehir Belediyesi’nin elektrik harcamalarından elde edilecek tasarruf, yine kent sakinlerinin ekonomik, sosyal, kültürel ihtiyaçları için kullanılacak.2020’ye hazırlık
İnsan-çevre ilişkisine duyarlı bir yönetim anlayışını benimseyerek, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanır bir kent bırakmak için “AB Belediye Başkanları Sözleşmesi”ne (Covenant of Mayors) taraf olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kapsamda Avrupa Komisyonu tarafından sürdürülebilir enerji politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin ça balarının desteklenmesi amacıyla başlatılan "Belediye Başkanları Sözleşmesi"ne de imza atmış ve “Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı”nı hazırlamaya başlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu girişimiyle, yetkisi içindeki alanlarda karbondioksit salınımını 2020 yılına kadar en az yüzde 20 oranında azaltmayı taahhüt eden kentler arasındaki yerini aldı. Büyükşehir yetkilileri, güneş panelleri ile elektrik üreterek hem sürdürülebilir enerji kullanımını artırma hem de kamu kaynaklarının etkin kullanımı sağlayarak kamusal tasarruf elde etme çalışmalarını yaygınlaştıracaklarını açıkladı.