Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin toplantısı Balıkesir-Edremit'te.
GeriTürkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Fiziksel Aktivite ve Aktif Yaşam” başlıklı konferans ve 24. Olağan Meclis Toplantısı Balıkesir Büyükşehir ve Karesi Belediyelerinin ev sahipliğinde 27-28-29 Mayıs 2016’da Edremit’te gerçekleşti.

Toplantıya Üye Belediye başkanları, Üye Belediye temsilcileri ve akademisyenler katıldı. Belediyemizi temsilen Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğünden Aylin YEL ve Nilgün ÖZMEN katılım sağlandı.

24. Olağan Meclis toplantısın ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı E. Öğretim Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Doç. Dr. Emel İRGİL’in oturum başkanlığını yaptığı, “Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi ve Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı ” konu başlıklı oturum gerçekleşti. Oturumun ilk konuşmacısı Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hülya KAYIHAN, “Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi Tanıtımı” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Kayıhan’ın konuşmasının ardından, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Obezite, Diyabet ve Metabolik Hastalıklar Daire Başkanlığı Halk Sağlığı Uzmanı Uzm. Dr. Sabahattin KOCADAĞ “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” hakkında bilgiler verdi. Konuşmasının ardından yapılan teknik geziyle konferansın ilk günü tamamlandı.


Toplantının ikinci gününde Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Cengiz TÜRE’nin oturum başkanlığını yaptığı, “Fiziksel Aktivite Yaklaşımları” konu başlıklı ikinci oturuma geçildi. İlk olarak söz alan Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesinden Prof. Dr. Devrim AKSEKİ, “Spor Yaralanmalarına Kentsel Bakış Açısı” adlı sunumu gerçekleştirdi. Akseki’nin ardından Balıkesir Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulundan Doç. Dr. Fahri AKÇAKOYUN, “Düzenli Egzersizin Organizmaya Etkisi” üzerine konuşma yaptı. Akçakoyun’un ardından Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği Başkanı Ertan AYÇETİN, “Ayakta Kal, Hayatta Kal” adlı sunumunu katılımcılarla paylaştı. Oturumun son konuşmacısı ENVERCEVKO Yönetim Kurulu Üyesi ve Ulusal MoveWeek Koordinatörü Adnan ÇANGİR, “NowWeMove-Şimdi Hareket Zamanı” adlı sunumu gerçekleştirerek ikinci oturum sona erdi.

Ege Üniversitesi Ziraat Mühendisliği Toprak Bölümü E. Öğretim Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ünal ALTINBAŞ’ın oturum başkanlığını yaptığı “Yerel Yönetimlerin Uygulama Örnekleri” konu başlıklı üçüncü ve son oturumda Karesi Belediyesi Belediye Başkanı Yücel YILMAZ, “Sağlığı Geliştiren Şehir–Karesi” adlı sunumunda Karesi Belediyesi olarak yaptıkları çalışmalardan bahsetti. YILMAZ’ın ardından Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Osman YENİDOĞAN, “Sağlıklı Bir Kentin İnşaasında Yerel Yönetimlerin Sportif Faaliyetlere Verdiği Destek–Balıkesir Örneği” isimli sunumunda Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin kentte spor faaliyetleri alanında çalışmalarını katılımcılara anlattı. Yenidoğan’ın ardından Odunpazarı Belediyesi Meclis Üyesi Prof.Dr. Gülten Sönmez SEBER, “Yaşam Boyu Gelişim: Yaşlılık ve Yaşam Kalitesi” adlı sunumunu yaptı. Seber’in ardından söz alan Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü Okul Spor Etkinlikleri Koordinatörü Adem YAKINCI, “Bursa Büyükşehir Belediyesi Okul Spor Etkinlikleri” adlı sunumunda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin okullarda yapılan spor etkinlikleri konunda bilgiler verdi. Toplantının son oturumunda söz alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Sağlık İşleri Şube Müdürü Yılmaz OKTAY, “Obeziteyle Mücadelede Hareketli ve Sağlıklı Yaşam Projesi” adlı sunumu gerçekleştirdi. Konferans sonrasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin yaptığı çocuk köyü ve Karesi Belediyesinin yaptığı spor tesisleri katılımcılara gezdirilerek, Balıkesir Buluşması tamamlandı.