İzmir "Şehir Sağlık Profil Sertifikası"nı aldı.
Geri

“Şehir Sağlık Profili”ni hazırlamış olan İzmir Büyükşehir Belediyesi Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından sertifikasını aldı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen “Şehir Sağlık Profili Eğitimi” toplantısı ve sertifika töreni Tepebaşı Belediyesi’nin ev sahipliğinde 19-20-21 Aralık 2016 tarihlerinde Eskişehir’de gerçekleşti.

Eğitim toplantısına Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye 47 belediye temsilcisi, ilgili Bakanlık ve Müdürlüklerin temsilcileri katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nden sunum yapmak ve sertifika almak üzere katılım sağladı.

Toplantı ev sahibi Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın açılış konuşmasıyla başladı. Ardından Birlik Müdürü Murat Ar’ın “Şehir Sağlık Profili Nedir ve Neden Hazırlanmalıdır?” başlıklı sunumu ile ve Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz’ın “Şehir Sağlığında Disiplinler/Sektörler Arası İşbirliği ve Ortak Dil” konulu sunumu ile devam etti. Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan ŞAHİN ve Prof. Dr. Emine Didem EVCİ KİRAZ Şehir Sağlık Profili Hazırlama Deneyimleri başlıklı oturumda Pendik Belediyesi’nin deneyimlerini paylaştılar.

Oturumun ardından Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından “Şehir Sağlık Profili”ni hazırlamış olan İzmir Büyükşehir Belediyesi sertifika aldı. Sertifika alan diğer üye kentler; Bursa, Denizli, Trabzon Büyükşehir Belediyeleri ile Yalova, Tepebaşı, Çankaya, Pendik, Gölcük, Kadıköy, Karşıyaka, Nilüfer ve Osmangazi Belediyeleridir. Sertifika töreninin ardından Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Mustafa Kemal Başaralı konuşma yaptı.

    

Öğle arasının ardından 2 ayrı oturum düzenlendi. Birinci oturum Prof. Dr. Emine Didem EVCİ KİRAZ moderatörlüğünde ve Araş. Gör. Dr. Sercan ÖZTÜRK raportörlüğünde gerçekleşti. Bu oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden Aylin CENGİZ YEL “İzmir Kent Sağlık Profili” ile ilgili çalışma prensipleri, sistem ve yöntemlerine yönelik bilgilendirme sunumu yaptı. Oturumda ev sahibi Tepebaşı Belediyesi’nden İnci ÇALIŞKAN’da sunum yaptı. İkinci oturum ise; Doç. Dr. Emel İRGİL moderatörlüğünde ve Araş. Gör. Dr. Çiğdem YILMAZ AYDIN raportörlüğünde gerçekleşti. Bu oturumda Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden Nalan FİDAN ve Gölcük Belediyesi’nden E. Fatih BAYRAM sunumlarını yaptı. Yapılan sunumların ardından moderatör eşliğinde soru cevap ve tartışma şeklinde devam eden oturumlar sonuç bildirgelerinin hazırlanması ile son buldu.

Eğitimin 2. günü yapılan 2 oturumda ortaya çıkan sonuç bildirgelerini anlatmak üzere sunumlar gerçekleştirildi. Birlik Müdürü Murat AR’ın genel değerlendirme sunumunun ardından istek ve öneriler alınarak Şehir Sağlık Profili Eğitimi tamamlandı.