DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Direktörü İzmir'de...
Geri

    
 
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Direktörü Monika Kosinska ve ekibi, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü Ofisini 20 Nisan 2017 Çarşamba günü ziyaret etti.

İzmir kenti hakkında bilgiler veren Müdürlük Proje ekibi aynı zamanda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal belediyecilik uygulaması anlamında en büyük yatırımı niteliği taşıyan 65 bin 302 metrekarelik alanda kurulan “Sosyal Yaşam Kampusu”ne teknik gezi düzenledi. İçeriği itibariyle Türkiye’nin en büyüğü olan “Sosyal Yaşam Kampüsü”nde huzurevi, engelli eğitim merkezi, engelli ve yaşlı rehabilitasyon merkezi, çocuk ve gençlik merkezi, aşevi ve kapalı spor salonu bulunuyor. Tesiste ayrıca açık alanlarda rekreasyon düzenlemesi, çocuk oyun ve açık hava spor alanları ile otopark alanları mevcut. 225 odalı huzurevinde Alzheimer ve demans hastaları için yaşlı ağır bakım ve geriatri bölümü de hizmet veriyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaşama geçirilen modern tesiste ilk olarak Müdürlük Proje ekibi tarafından verilen bilgiler eşliğinde sosyal olanaklara erişimi kısıtlı çocuklara hizmet verilmekte olan Çocuk ve Gençlik Merkezi gezildi. Çocuk ve Gençlik Merkezi’nde ayrıca sosyal, kültürel ve ekonomik olanaklara sahip olmakta zorlanan çocuk ve gençlerin sportif, sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılımı sağlanan ve eğitimlerine destek hizmetleri de verildiğine dair bilgiler DSÖ yetkilileri ile paylaşılarak çocuklara yönelik verilen eğitimlere katılındı. Ardından engellilere eğitimin yanı sıra spor yapma olanağı da sağlayan, Rehabilitasyon Merkezi’nde engellilerle birlikte yaşlılara da hizmet sunulan ayrıca engelliler ve yaşlılar için birer havuz bulunan, kapalı spor salonunda ise konferans salonu, yarı olimpik yüzme havuzu ve basketbol sahası yer alan Engelli Merkezi gezildi. Merkez de verilen hizmetlere yönelik bilgi verildi. Ardından DSÖ yetkilileri ile 225 odalı huzurevi’nde 1, 2 ve 3 kişilik oda bölümleri gezilerek, huzurevi hakkında bilgi verilerek yaşlılarla sohbet edildi. 

        
 

Ziyaretin ikinci günü 21.04.2017 tarihinde Kentin istihdam sorununa yenilikçi çözüm modeli sunan İzmir Büyükşehir Belediyesi kentin istihdam sorunlarına katılımcı, yenilikçi ve farklı bir çözüm modeli sunmak üzere sanayi ve hizmet sektörünün eleman ihtiyacına göre açılan kurslarda kepçe operatörlüğünden makyözlüğe kadar 75 branşta eğitim verilmekte olan ve İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen Halkapınar’daki 108 yıllık eski Un Fabrikası şimdinin Meslek Fabrikası olarak kullanılan tarihi binaya teknik gezi düzenlendi. Projeye Yaşar Üniversitesi AR-GE ve Uygulama Merkezi (YAGEM), İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB), Ege Üniversitesi Güneş Enerjisi Enstitüsü, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ortak, Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksek Okulu ile Türkiye İş Kurumu İzmir İl Müdürlüğü (İŞKUR) ise iştirakçi olarak destek veriyor.

Kentin rekabet gücü ve ekonomik gelişme düzeyini doğrudan etkileyebilecek anahtar sektörlerin “kalifiye insan kaynağı” eksikliğinin giderilmesi hedefleyen, en önemli yenilikçi katkılarından biri yerel düzeyde mesleki eğitim, istihdam ve sanayi kurumlarını bir araya getiren bir yapı oluşturması olan ve kenti ileriye taşıyacak tüm aktörlerin temsilcilerini bir arada diyalog içinde tutarak büyük bir sinerji yaratmayı amaçlayan Meslek Fabrikası hakkında birim yetkilileri verilen hizmetler hakkında detaylı bilgi vererek eğitim alanları gezildi.

    

Ardından 
Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü’nde 6. Faza yönelik verilen belediye hizmetlerine ait sunum gerçekleştirilerek İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aziz KOCAOĞLU'nu ziyaret etmişlerdir.