Ekrem Akurgal Yaşam Parkı, Temiz Enerji için İzmir Örneği
Geri

  

Temiz enerji için İzmir örneği
İzmir Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü çalışmaları kapsamında Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’ndaki spor salonu ve otopark alanlarının çatılarını enerji santraline çevirdi. Park'ın elektrik ihtiyacının tamamı ile Havagazı Fabrikası'ndaki enerji ihtiyacının %40'ını karşılayacak olan güneş enerji santrali engelli ve elektrikli binek araç şarj istasyonlarını da çalıştırılacak.

      

Karbondioksit salımı azalacak
“İzmir Büyükşehir Belediyesi Güneş Enerjisi Sistemi- İBB GES” olarak adlandırılan proje, İZKA’nın “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı” ile hayata geçti. Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı içindeki spor salonu ve otopark alanına çatı uygulaması ile şebekeye bağlı 186 kWp olarak kurulan santral, güneşten yılda yaklaşık 275 bin kWh elektrik enerjisi elde edecek. Santral sayesinde Yaşam Parkı’nın yıllık ortalama 90 bin kWh enerji ihtiyacı ile Tarihi Havagazı Fabrikası’na ait yıllık ortalama 485 bin kWh tüketimin %40’ı karşılanacak. Sistemde 336 adedi otopark ve 380 adedi çatı üstüne montajlı olmak üzere toplam 716 adet 260 W gücünde panel ile 6 adet 30kVA gücünde evirici kullanıldığı "yenilenebilir kaynak"tan üretilecek elektrik sayesinde, yılda 125 bin kilogram karbondioksit salımı azaltılmış olacak.

     

Şarj istasyonları da kuruldu
Ayrıca sisteme eklenen engelli araç şarj istasyonu ve 2 adet aracı aynı anda şarj edebilecek elektrikli binek araç şarj istasyonu da yerleşke ziyaretçilerine ücretsiz hizmet verecek. Santral, Yaşam Parkı içerisinde faaliyet gösteren Meslek Fabrikası tarafından verilecek güneş enerjisi santrallerine ilişkin teknik kurslar için uygulama alanı olarak hizmet vermektedir.

    

2020’ye hazırlık
İnsan-çevre ilişkisine duyarlı bir yönetim anlayışını benimseyerek, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanır bir kent bırakmak için “AB Belediye Başkanları Sözleşmesi”ne (Covenant of Mayors) taraf olan İzmir Büyükşehir Belediyesi, sürdürülebilir enerji politikalarının uygulanmasında yerel yönetimlerin çabalarının desteklenmesi amacıyla başlatılan "Belediye Başkanları Sözleşmesi"ne imza atmış ve “Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” hazırlamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu girişimiyle, yetkisi içindeki alanlarda karbondioksit salımını 2020 yılına kadar en az % 20 oranında azaltmayı taahhüt eden kentler arasındaki yerini aldı. Bu doğrultuda kurulan santral yenilenebilir kaynaklardan elektrik üreterek hem sürdürülebilir enerji kullanımını artırma hem de kamu kaynaklarının etkin kullanımı sağlayarak kamusal tasarruf elde etme çalışmalarını yaygınlaştırmaktadır.