Ekrem Akurgal Yaşam Parkı GES Çevre Durum Raporu
Geri

Ekrem Akurgal Yaşam Parkı, Güneş Enerji panelleriyle kendi elektriğini üretmeye başladı…

Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sağlıklı Kentler ve Temiz Enerji Şube Müdürlüğü, “Sağlıklı Kentler” yaratmak amacıyla yenilenebilir enerji kaynakları kullanımı, çevrenin korunması, bilinçli enerji tüketimi, enerji verimliliği ve iklim değişikliği gibi konularda toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla yürüttüğü projelerden biri olan “Ekrem Akurgal Yaşam Parkı Spor Salonu ve otopark alanına Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu projesi” faaliyete geçti.


İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından ilan edilen “Yenilenebilir Enerji ve Çevre Teknolojileri Mali Destek Programı” kapsamında Bayraklı Ekrem Akurgal Yaşam Parkı’ndaki spor salonu ve otopark alanlarının çatılarını enerji santraline çevirdi. Planlandığı gibi 186 kW gücünde kurulan şebeke bağlantılı santralde 380 tanesi spor salonu çatısında, 336 tanesi otopark alanında olmak üzere toplam 1.217 metrekarelik alana sahip 716 güneş paneli kuruldu.

Mevzuat gereği TEDAŞ tarafından oluşturulan heyet ile yapılan denetlemelerden sonra geçici kabul tutanağı imzalanarak, üretilen enerji ile enerji tüketimi mahsuplaşmasının başlaması için Ağustos 2017’de yerel elektrik dağıtım ve perakende satış şirketleriyle “Sistem Kullanım Anlaşması” ve “Perakende Satış Sözleşmesi” imzaladı.

Geçici kabul sürecinin tamamlanmasıyla Ağustos ayında devreye alınan tesisten Ekim sonu itibarıyla ilk 3 aylık dönemde 45.000 kWh elektrik enerjisi sağlanarak 185 ağaç kurtarılmış, 19 ton CO2 salımını engellenmiştir. Tesiste yıllık ortalama 275.000 kWh elektrik enerjisi üretilerek 1.218 ağaç kurtarılacak, 126 ton CO2 salımı engellenecektir.

İZKA mali desteği göz önüne alınarak, kurulan güneş enerjisi santrali yaklaşık iki yılda yatırım maliyetini karşılayacaktır.

Ayrıca Park’ın içerisine eklenen engelli araç şarj istasyonu ve 2 adet aracı aynı anda şarj edebilecek elektrikli binek araç şarj istasyonu da ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Sürdürülebilir Enerji politikaların uygulamasında yerel yönetimlerin çabalarının desteklenmesi amacıyla başlatılan, Belediyemizin de taraf olmayı resmen kabul ettiği “Avrupa Birliği Belediye Başkanları Sözleşmesi” (Covenant of Mayors) gereği “Sürdürülebilir Enerji Eylem Planı” hazırlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi 2020 yılına kadar karbondioksit salımını %20 oranında azaltmayı hedeflemiş, bu doğrultuda kurulacak olan güneş enerjisi santralleri ile yenilenebilir kaynaktan elektrik üretmek üzere çalışmalar yapmaktadır.

Güneş Enerji Santrali kurulum çalışmaları kapsamında “Ekrem Akurgal Yaşam Parkı Spor Salonu ve otopark alanına Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulumu projesi’ni tamamlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, belediyeye ait tesislerde Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurma çalışmaları yürütmektedir.

Menemen/İzmir’de bulunan Seyrek Hayvan Barınağı Yerleşkesi’ne çatı üstü uygulaması olarak 400 kWp gücünde “Güneş Enerjisi Santrali” kurulması için çağrı mektubu alınmıştır.

Ön fizibilite sonuçlarına göre uygun bulunan tesislerin projeleri hazırlanmakta ve 2018 yılı için Buz Pisti ve Âşık Veysel Rekreasyon Alanı, Bergama Mezbahası, Ödemiş Mezbahası, Ilıca Otobüs Terminali ve Aliağa İtfaiye binalarının çatılarına GES Santrali kurulması için proje çalışmalarını yürütmektedir.

Eklenme Tarihi: 01.11.2017