Yeşil odaklı çevre için önemli hamle...16.04.2018
GeriDünyanın geleceğini tehdit eden çevre sorunlarına karşı sağlıklı bir kentleşme modelini savunan İzmir Büyükşehir Belediyesi, geliştirdiği proje ve uygulamalarla da öncü olmaya devam ediyor. Son olarak Büyükşehir Belediyesi, “Dirençli Kentler İçin Bir Çerçeve: Yeşil Odaklı Uyarlama” isimli projeyle Avrupa Birliği'nden 150 bin 386 Avro hibe kazandı.

Daha yeşil bir İzmir için adımlar atan Büyükşehir Belediyesi, kentin geleceğine yön verecek uygulamaların birini daha ele alıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Peyzaj Araştırmaları Derneği’yle birlikte hazırlanan "Dirençli Kentler İçin Bir Çerçeve: Yeşil Odaklı Uyarlama" adlı proje amaçlarıyla ilçe belediye temsilcilerine ve sivil toplum kuruluşları üyelerine anlatıldı. Pilot bölge olarak Balçova’yı seçen Büyükşehir Belediyesi, 18 ay sürecek çalışma sonrasında kentin yeşil alt yapısını belirlemekle kalmayıp aynı zamanda 2050 ve 2100 yıllarına ait iklim senaryoları ile modellerini de bu projeyle ortaya koyacak. AB'den 150 bin 386 Avro hibe almaya hak kazanan “Dirençli Kentler İçin Bir Çerçeve: Yeşil Odaklı Uyarlama” isimli proje sonrasında ise İzmir’in ‘Yeşil Altyapı ve Ekosistem’ servisleri kılavuzu’ hazırlanacak.

  
 


Raylı sistem yatırımları karbon salımını düşürecek

Toplantının açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, Türkiye’deki büyük kentler arasında karbon salımını azaltmaya yönelik adım atan tek yerel yönetimin İzmir Büyükşehir Belediyesi olduğunu belirterek şunları kaydetti:
"İzmir Büyükşehir Belediyesi, doğa esaslı çözümleri araştırıyor, toplu taşımada lastik tekerlekten elektrikli ve raylı sisteme geçme yönünde önemli adımlar atıyor. Raylı sistemler ulaşımı konforlu hale getirmenin yanı sıra karbon salımını önemli ölçüde azaltacak. Benzer şekilde otobüs filomuzu da elektrikli hale getirdik. Güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürecek büyük çaplı yatırımları da yapıyoruz.”