İzmir Büyükşehir’e dört ödül birden
Geri

İzmir Büyükşehir Belediyesi Sağlıklı Kentler Birliği tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen“Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması”nda dört ödül birden kazandı.

Sağlıklı Kentler Birliği tarafından bu yıl 11’incisi düzenlenen “Sağlıklı Şehirler En İyi Uygulama Yarışması”nın kazananları belli oldu. 35 üye belediyenin 102 projeyle başvurduğu yarışmada İzmir Büyükşehir Belediyesi dört ödüle birden layık görüldü. Sekiz projeyle yarışmaya katılan Büyükşehir, Sağlıklı Şehir Planlaması kategorisinde “İzmir’de Sosyal Mesafe ve Bisiklet Yolları” ile ödül kazanırken, Sağlıklı Çevre kategorisinde “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi”, Sağlıklı Yaşam kategorisinde “Pandemide Ruh Sağlığımızı Koruyoruz” ve Sosyal Sorumluluk kategorisinde “Halkın Bakkalı” projeleri ile Jüri Özel Ödülü’nü aldı.

Ruşen Keleş’in başkanlığında toplandı
“Sosyal Sorumluluk”, “Sağlıklı Şehir Planlaması”, “Sağlıklı Yaşam” ve “Sağlıklı Çevre” kategorilerinde açılanyarışmada jüri “Büyükşehir Belediyeleri Sosyal Sorumluluk” kategorisinden 9, “Sağlıklı Şehir Planlaması” kategorisinden 6, “Sağlıklı Yaşam” kategorisinden 8 ve “Sağlıklı Çevre” kategorisinden 13 projeyi değerlendirdi. “Büyükşehir İlçe Belediyeleri” ile “İl İlçe Belediyeleri” projeleri ise ayrı olarak yine dört kategoride değerlendirildi.

Başkanlığını Prof. Dr. Ruşen Keleş’in yaptığı yarışma jürisinin diğer üyeleri Prof. Dr. Feza Karaer, Prof. Dr. Emine Didem Evci Kiraz, Prof. Dr. Bülent Yılmaz, Prof. Dr. Tülin Vural Aslan, Doç. Dr. Asım Mustafa Ayten ve Murat Ar idi.

Yarışmanın ödül töreninin Ekim ayı içerisinde Edirne’de yapılması planlanıyor.

Ödül alan projeler:
Sosyal Sorumluluk Ödülü–“HalkınBakkalı”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in seçim dönemi vaatleri arasında yer alan HalkınBakkalı, küçük üreticinin desteklenmesini, kooperatiflerin ürünlerini pazarlayabilmesini, tüketicilerin de sağlıklı, ekonomik ve güvenilir gıdaya ulaşabilmesini amaçlıyor. Projeyle kırsalda istihdamın arttırılması ve kentte yoksulluğun önüne geçilmesi hedefleniyor.

İlki Kemeraltı’nda açılan, kısa sürede KonakGültepe, Bayraklı Özkanlar, Karşıyaka Girne ve Menemen Ulukent’e ulaşan Halkın Bakkalı altıncı şubesini Buca Kasaplar Meydanı’ndaaçtı.

İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin her yerinden üretici kooperatiflerinin ürünlerinin aracısız olarak satışa sunulduğu Halkın Bakkalı şubelerinde meyve sebze, et, süt ürünleri, çeşitli kahvaltılıklar, bakliyat, zeytinyağı, baharat ve kozmetik gibi ürün gruplarından 300 farklı ürün bulunuyor. Ürün çeşitliliği, ülke genelinde kooperatiflerden temin edilen ürünlerle her geçen gün artıyor.

Sağlıklı Yaşam Ödülü - “Pandemide Ruh Sağlığımızı Koruyoruz”
Pandemi döneminde özellikle sokağa çıkma kısıtı olan 20 yaş altı ve 65 yaş üstü yurttaşlar başta olmak üzere psikolojik desteğe gereksinim duyduğunu hisseden tüm kesimlere yönelik bilgi ve farkındalığın arttırılması, güven telkin edilmesi ve psikososyal destek sağlanması amacıyla hazırlanan proje, bilgilendirme materyalleri ve psikolojik destek hattından oluşuyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Toplum Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen projenin birinci ayağını psikolojik destek hattı oluşturuyor. “Pandemide Koruyucu Ruh Sağlığı” ve “Tunç Soyer Çocuklara Yeni Koronavirüsü Anlatıyor” kitapları projenin ikinci, “Pandemide Koruyucu Ruh Sağlığı” ve “Pandemi Sürecinde Çocuk-Yetişkin Oyun” videoları da projenin üçüncü ayağını oluşturuyor.

Sağlıklı Çevre Ödülü- “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi”
Küresel iklim değişikliği nedeniyle alışılmışın dışında hava değişimlerinin üretici üzerindeki etkisini azaltmayı hedefleyen “Tarımsal Tahmin ve Erken Uyarı Sistemi” projesiyle, üreticilerin yerel olarak arazilerine yönelik sıcaklık, hava nemi, yağış miktarı, rüzgâr hızı ve yönü, toprak sıcaklığı, güneşlenme, toprak nemi ve benzeri bilgilere sahip olmaları amaçlanıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın yürüttüğü ve Kemalpaşa, Selçuk, Menemen, Bergama ve Ödemiş ilçelerinden başlatılanprojeyle, üreticinin iklime ve zararlılara karşı erken uyarılar ile ilaçlama ve sulama önerileri alması, böylece ilaçlama ve sulamada kayıpların önüne geçilmesi de hedefleniyor.

Sağlıklı Şehir Planlaması Ödülü - “İzmir’de Sosyal Mesafe ve Bisiklet Yolları”
Sürdürülebilir ulaşım politikaları kapsamında motorlu araçların kullanımının azaltılması için toplu ulaşım, yaya ve bisikletli ulaşım alt yapısının geliştirilmesine yönelik projeler üreten İzmir Büyükşehir Belediyesi, 40 kilometrelik “Ayrılmış Bisiklet Yolları”, “Paylaşımlı Bisiklet Yolları” ve “Bisiklet Şeritleri” ile İzmir'de sosyal mesafenin korunduğu yeni kentsel hareketliliği toplumun benimsemesini sağlamayı amaçlıyor.

Bisiklet kullanıcılarının trafikte güvenliğinin sağlanması ve daha rahat bekleme yapmasının sağlanması amacıyla 400 adet el ayak dayama aparatı çalışmaları başlatan Büyükşehir, yaklaşık 40 noktada 500’e yakın bisiklet park aparatı uygulaması yaptı. 50 bölgede toplamda 685 adet bisiklet park yeri tespit çalışmalarına devam eden Büyükşehir, otobüs-bisiklet entegrasyonunun güçlendirilmesi için bisiklet taşıma aparatı sayısını da 60'dan 292'ye çıkarttı. Büyükşehir, bisiklet paylaşım sistemi olan BİSİM'in mevcut istasyonlarına son bir yıl içinde 6 yeni istasyon ekleyerek istasyon sayısını 40'a yükseltti. 2020 yılı içinde 10 adet istasyonun daha eklenmesi hedefleniyor. 3 Haziran 2020 Dünya Bisiklet Günü’nde ise 70 adet Tandem Bisiklet, özellikle görme engelli bisikletlilerin kullanımı için paylaşım sistemine eklendi.

Avrupa Bisiklet Rotası Ağı’na (EuroVelo) Türkiye’den katılan ilk kent olan İzmir, Bergama ve Efes antik kentlerini birbirine bağlayan 500 kilometrelik bisiklet rotası üzerinde çalışmaya devam ediyor.EuroVelo 8-Akdeniz rotasının devamı olan bu 500 kilometrelik rota üzerinde 35 ücretsiz tamir kiosku ve 50 adet bisiklet pompası uygulaması yapılacak.