DSÖ Belçika Konferansı Haziran 2011'de Liege kentinde yapıldı.
Geri

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından her yıl Sağlıklı Şehirler ve Ulusal Ağlara yönelik olarak düzenlenen “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı” 15-16-17-18 Haziran 2011 tarihlerinde Belçika’nın Liege kentinde yapıldı.

26 ulusal ağ ve 75 şehir delegasyonunun katılımı ile gerçekleşen toplantıya Sağlıklı Şehirler ağına üye şehirlerin belediye başkanları, üst düzey politikacıları ve proje koordinatörleri olmak üzere 300’ün üzerinde katılımcı deneyim ve görüşlerini paylaşmak üzere bir araya geldi. Belediyelerin yanı sıra DSÖ’nün 38 uzmanı da konferansta yer aldı.

Konferansa İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen İBB Meclis üyelerinden Ali Rıza KAYA, Talat KARASU ve İBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Sağlıklı Kentler Proje Koordinatörü Özlem TUĞAÇ katılarak bilgi ve deneyimlerini paylaştı.

 

Liege Konferansı; pek çok Avrupa ülkesinden yüzlerce şehrin işbirliğiyle, “Herkes için Sağlık” prensibiyle, sürdürülebilir topluluklar yaratılmasını ve herkesin eşit yaşam koşullarına sahip olmasını hedefleyen “Sağlık 2020 politikası” için önemli bir başlangıç oldu. Konferansta; Sağlık için yönetişim, Sağlığın Sosyal Belirleyicileri, Sağlık alanındaki eşitsizlikler, Sağlık ve Esenlik için Bütüncül Toplum Yaklaşımı gibi konular tartışılarak bilgi paylaşımı yapıldı.

Glasgow, Lyon, Sandness, Viyana, Newcastle, Belfast, Barcelona, Brüksel gibi Avrupa şehirlerinden ve ülkemizden Denizli, Eskişehir- Tepebaşı, Kadıköy Belediyelerinin yer aldığı örnek olayların sunulduğu ve değerlendirildiği oturumlarda İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak Eşitlik ve Sağlıklı Kentsel Planlama başlığı altındaki oturumlarda 2 ayrı proje; Sosyal Projeler Şube Müdürlüğünden Psikolog Gözde ERBAY tarafından “Kardeş Aile Projesi” ve Kentsel Dönüşüm Daire Başkanlığından Mimar Pınar ÖZMEN tarafından “ Kadifekale Kentsel Yenileme Projesi” sunularak DSÖ üye şehirleriyle çalışmalar paylaşılmıştır.