Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Trabzon'da toplandı.
GeriTürkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin 6. Meclis Toplantısı ve Sağlıklı Şehir Planlama ve Yerel Yönetimler Sempozyumu 27–28 Nisan 2007 tarihleri arasında Trabzon’da yapıldı. 

Sempozyuma İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni temsilen Proje Ofisi katıldı. Sağlıklı Kentler Birliği'ne üye olan şehirlerin yanı sıra sivil toplum örgütleri ve üniversitelerden temsilciler katılarak bilgi ve deneyimler paylaşıldı. 

Sempozyum “Sağlıklı Şehir Planlaması ve Yerel Yönetimler”, “Sağlıklı Şehir Planlama ve Fiziksel Çevre Koşulları”, “Sağlıklı Şehir Planlama Yaklaşımı ile Sağlık Hizmetlerinin Dağılımı” ve “Sağlıklı Şehir Planlamasının Neresindeyiz? Şehirlerden Örnekler” başlıkları altında gerçekleştirilmiştir.

Sağlıklı Kentler Birliği üyesi olan İzmir, Birlik üyelerini Eylül ayında ağırlamaya hazırlanıyor. 7-8-9 Eylül 2007 tarihleri arasında toplanacak olan Sağlıklı Kentler Birliği, tartışılacak konularında daha sağlıklı bir kent yaratma konusunda EXPO 2015 adaylık yarışında İzmir’e destek olacak. Sağlıklı Kentler Birliği tarafından Trabzon’da düzenlenen “Sağlıklı Şehir Planlama ve Yerel Yönetimler” konulu toplantıya katılan İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, burada yaptığı konuşmada, İzmir’in EXPO 2015 adaylık süreci konusunda katılımcılara bilgi verdi. Birlik toplantısının yerinin belirlenmesi konusunda Ürgüp ve Van’a karşı yarışan İzmir, mücadeleyi kazanarak bir sonraki toplantıyı düzenlemeyi hak etti. İzmir Enternasyonal Fuarı’nın ve EXPO 2015’in temasının sağlık olduğunu belirten Başkan Vekili Yusuf Ali Karaman, İzmir’in tarihinden bu yana sağlık merkezi olduğunu dile getirerek Eylül ayındaki toplantının İzmir’de yapılmasının önemine değindi.

İzmir’in “Kentsel Dönüşüm” projesine büyük ilgi
Sempozyumun 2. gününde “Sağlıklı Şehir Planlama Yaklaşımı ile Sağlık Hizmetlerinin Dağılımı” adlı 3. oturumda İzmir Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Fügen Selvitopu “İzmir’de Kentsel Dönüşüm Projeleri” konusunda bildiri sundu. Sunulan projeler, katılımcılardan büyük ilgi gördü. Kentsel dönüşüm projeleri konusunda katılımcılara sunum yapan Fügen Selvitopu, Agora – Kadifekale- Kemeraltı projeleri ile Uzundere’de TOKİ ile yapılan toplu konut projesi hakkında bilgi verdi.