Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği'nin 8. yıl Konferansı Yalova'da yapıldı.
Geri

SAĞLIKLI KENTLER BİRLİĞİ YALOVA’DA TOPLANDI.

Sağlıklı Kentler Birliği 8. Yıl Konferansı 03-04-05 Ekim 2012 tarihlerinde Yalova Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Sağlıklı Kentsel Çevrelerde Yaşam” teması ile düzenlenen konferansa katılan Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye şehirlerin Belediye Başkanları, Meclis üyeleri, Sağlıklı Şehir Proje Koordinatörleri ve uzmanlarla bir araya geldi.

Konferansa İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen İBB Meclis üyesi Talat KARASU katıldı.


Konferansta “Sağlıklı Şehirler 2012 En İyi Uygulama Ödülleri” töreni de yapıldı. Her sene geleneksel olarak düzenlenen ve bu sene dört kategoride önemli projelerin yarıştığı “En İyi Sağlıklı Şehir Projesi” yarışması ödülleri sahiplerini buldu. Buna göre; Sosyal Sorumluluk Projeleri Kategorisi’nde Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi Projesi ile Çankaya Belediyesi; Sağlıklı Şehir Planlama Kategorisinde Derin Nefes Projesi ile Derince Belediyesi; Sağlıklı Yaşam Kategorisinde Gölcük’te Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Halk Sağlığı Projesi ile Gölcük Belediyesi; Sağlıklı Çevre Kategorisinde Ekolojik Enerji Biyogaz Projesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesi birinciliğe layık görüldü. Jüri Özel Ödülü’nü ise, Tay Park Projesi ile Karşıyaka Belediyesi elde etti.

 

Sağlıklı Kentler Birliği’nin 8. Yıl Konferansı’nda, Yalova Belediyesi ‘Organik Ulaşım Projesi’ ile ‘Zaman ve Mekandan Bağımsız Kamu Yönetim Sistemi (ZAMBAK)’ hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Konferans Belediyelerin projelerini anlattığı oturumların ardından sona erdi. Oturumlarda Çankaya Belediyesi ‘Çankaya Ahşap Çocuk Oyuncakları Atölyesi (ÇAÇOY) Projesi’ni, Derince Belediyesi ‘Derin Nefes Projesi’ni, Gölcük Belediyesi ‘Gölcük’te Sağlığın Geliştirilmesine Yönelik Halk Sağlığı Projesi’ni, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ‘Ekolojik Enerji Biyogaz Projesi’ni ve Karşıyaka Belediyesi ‘Taypark Projesi’ni tanıttı.


Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Kent Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Agis Tsouros ise halk sağlığı ile ilgili belediye başkanlarına bilgiler verdi.