Sağlıklı Kentler Birliği Eğitim toplantısı Bursa’da gerçekleşti.
Geri

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği tarafından düzenlenen ‘Sağlıklı Şehirler Proje Eğitimi’ toplantısı, 23-24-25 Ocak 2013 tarihlerinde Bursa’da yapıldı.

Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) yapılan eğitim toplantısına, belediyelerin meclis üyeleri, proje koordinatörleri katıldı. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği danışma kurulu üyelerinin rehberliğinde düzenlenen toplantıda Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) bu yılki ana temalarından biri olan ‘Sağlık 2020’ konusu hakkında bilgi verildi.

Eğitim toplantısına, İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Sağlıklı Kentler Proje Koordinatörü Özlem TUĞAÇ katılarak Sağlıklı Kentler Birliği üyeleri ile bilgi ve deneyimlerini paylaştı.
“Sağlık 2020 belgesi eşitsizliklerin altını çiziyor”
Uludağ Üniversitesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Türkkan ise, “Sağlık 2020” konusuyla ilgili genel bilgilendirme yaptı. 2 gün süren toplantıda, 5 eğitim programı düzenlendi. Sunumların ardından katılımcılar gruplara ayrılarak uygulamalı çalışmalar yaptı. Toplantı kapsamında Doç. Dr. Emel İrgil ‘Şehir sağlık profili’, Erdem Saker ve Prof. Dr. Hasan Ertürk ‘Belediyecilik ve yerel yönetimler’, Prof. Dr. Barış Mater ve Prof. Dr. Feza Karaer ‘Sağlıklı kentlerde çevre’, Doç. Dr. Emel İrgil ve Yrd. Doç. Dr. Alpaslan Türkkan ‘Sağlıklı yaşam’, Prof. Dr. Handan Türkoğlu, Prof. Dr. Nilüfer Akıncıtürk ve Prof. Dr. Cengiz Giritlioğlu ise ‘Sağlıklı şehirler için planlama ve yapılaşma’ konularında sunum yaptı.