Avrupa İzmir’de buluştu.
Geri

37 Avrupa ülkesindeki 97 kentten 400’e yakın konuk, Avrupa Sağlıklı Kentler Konferansı için İzmir’de toplandı. Organizasyonun evsahipliğini üstlenen Başkan Aziz Kocaoğlu, katılımcılara sık sık EXPO vurgusu yaptı. Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi başkanlarından Dr. Agis Tsouros ise EXPO teması için sağlığı seçen İzmir’in doğru bir karar verdiğini ve bunu takdir ettiklerini söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı, Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde başladı. İzmir’in EXPO 2020 adaylığı konusunda önemli bir hamle olması beklenen toplantıya 37 Avrupa ülkesindeki 97 kentten yaklaşık 400 konuk katıldı. Konferansın açılış bölümünde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in tarihi boyunca sağlık, sanat ve ticaretin en önemli aktörlerinden biri olduğunu söyledi.

Günümüzde kentleşmenin artması ve yoğun göçler nedeniyle, kent ve kentli sağlığının, dünyadaki öncelikli konulardan biri haline geldiğine dikkat çeken Başkan Kocaoğlu, yaşanan tüm olumsuzlukların, kentte yaşayan bireylere yüksek standartlı bir yaşam sağlayarak ve “Sağlıklı Kentler” yaratarak çözülebileceğini dile getirdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, insanların yaşamaktan zevk duyacağı ve hayat kalitesinin yüksek olduğu sağlıklı ve sürdürülebilir kentler yaratmanın tüm dünyanın hedefi olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Bu hedefe ulaşırken en çok ihtiyaç duyacağımız anahtar kelimeler, hiç kuşkusuz eşitlikçilik ve sürdürülebilirlik olacaktır. İnsanlar arasındaki eşitsizliklerin azaltılması için, öncelikle okul öncesi eğitim, istihdam ve çalışma koşullarının geliştirilmesi, yoksulluğun azaltılması gerekmektedir. Sağlıklı bir kent demek, elbette sadece sağlık hizmetlerinin kalitesiyle sınırlı değildir. Aynı zamanda, kentte yaşayan ve çalışan insanların fiziksel, zihinsel, sosyal ve çevresel refahını artırmaktır. Kentte yaşayanların, kentin olanaklarından eşit biçimde yararlanmasını sağlamaktır. Herkesi kapsayıcı, destekleyici; vatandaşlarının farklı ihtiyaç ve beklentilerine cevap veren; sağlıklı yaşam tarzlarını, sosyal etkileşimi, kolay erişilebilirliği, saygıyı ve kültürel kimliği destekleyen olanakların sunulmasıdır.”

Hayat kalitesi yüksek, sağlıklı bir kent
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sağlık konusundaki liderlik görevinin Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu hatırlatarak, “Ancak biz de, İzmir’in yerel yönetimi olarak, bu konuda önemli görev ve sorumluluklarımızın olduğunu çok iyi biliyoruz. İzmir halkının verdiği gücü, eşitlik ve güvenle mayalayıp belediyecilik hizmeti olarak tüm kente taşımayı;
insanların yaşamaktan zevk duyacağı ve hayat kalitesinin yüksek olduğu sağlıklı ve sürdürülebilir bir kent yaratmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Herkesi kapsayıcı, destekleyici bir tutumla vatandaşların farklı ihtiyaç ve beklentilerine cevap veren, sağlıklı yaşam tarzlarını destekleyen olanakları sağlamaya çalıştıklarını ifade eden Başkan Kocaoğlu, Avrupalı konuklarına arıtma yatırımları, yüzülebilir Körfez hedefi, Eşrefpaşa Hastanesi, yaşlılara ve gençlere yönelik Belediye hizmetleri ve süt projesi ile meslek edindirme ve beceri kursları gibi projeleri anlattı.

Konuşmasında İzmir’in EXPO adaylığı konusuna da vurgu yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “Aynı hedef için çabalayan Avrupa kentleri arasındaki bu işbirliği ve uyum, daha güzel, daha yaşanabilir bir dünya için umutlarımızı daha da artıracak. Tüm sorunların temelini oluşturan eşitsizlikler giderek azalacak. Adil bir toplum ve sağlıklı bir yaşam gelecek. Çocuklarımız yarınlara umutla bakacak. Yeter ki, tüm bunları yürekten isteyelim ve samimiyetle çalışmaya devam edelim. Bıkmadan, umutsuzluğa kapılmadan” diye konuştu.

Kent sağlığı atlası hazırlandı
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Başkanı Recep Altepe ise kentlerin sağlık açısından inceleyen atlas hazırladıklarını ifade ederek, kent sağlığının geliştirilmesi konusunda 4 koldan yürüttükleri faaliyetleri özetledi. Altepe, “Avrupa genelinde yüzde 69 Türkiye’de yüzde 75’e çıkan kentleşmeye bakıldığında belediyelerin üzerine düşen görev ortaya çıkıyor” dedi.

Türkçe sürprizi
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölge Ofisi Yöneticisi Zsuzsanna Yakab, İzmir’e geldikten sonra kentin müptelası olduklarını ve fahri vatandaşlığa başvuracağını söyleyerek başladığı konuşmasında, Sağlık 2020 çalışmalarından bahsetti.
Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Ofisi Sağlık ve Refah için Politika Yönetişim Başkanı Dr. Agis Tsouros ise, konuşmasının bir bölümünde Türkçe konuşarak sürpriz yaptı. Tsouros Türkçe olarak, “Türkiye sağlık hareketi Avrupa’daki en dinamik hareketlerden biridir. Bu konuda gösterdiğiniz liderlik ve bağlılık için teşekkür ederiz” dedi.
Başkan Aziz Kocaoğlu, açılışın sonunda konferansa katılan konuklarla birlikte aile fotoğrafı çektirdi.

İzmir’e övgü
Konferansa verilen arada basın toplantısı düzenleyen Tsouros, İzmir EXPO 2020 için seçtiği sağlık temasından da övgüyle bahsetti. Tsouros, “Sağlık temasını seçmek gerçekten çok iyi bir fikir. Bu temayı seçtiği için İzmir’i tebrik ediyorum. Sağlık 2020 fikrimizin İzmir’in EXPO temasında yansımasını görüyoruz. Sağlık 2020 ile EXPO’nun çok yakın olduklarını düşünüyorum. Bunların birleştirilebilecek çok şeyi var” diye konuştu.

3 gün sürecek
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından her yıl sağlıklı şehirler ve ulusal ağlara yönelik düzenlenen “Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Yıllık İş ve Teknik Konferansı”, bu yıl İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştiriliyor. Yeni Avrupa sağlık politika ve stratejisi olan “Sağlık 2020” prensiplerini, hedeflerini ve yaklaşımlarını yansıtan konferansın teması, “Sağlık ve Refah için Yenilik ve Paylaşılmış Yönetişim” olarak belirlendi. Konferansta yerel politikalarda sağlık, dirençli toplumlar oluşturmak ve halk sağlığının ekonomi üzerindeki yeri gibi konular ele alınacak. 3 gün sürecek olan konferans, Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Düzenlenecek teknik gezilerle de Avrupalı katılımcılar kenti daha yakından tanıma fırsatı bulacak.

400 konuk geldi
Toplantıya, “Sağlıklı Kentler Ağı”na üye olan 37 Avrupa ülkesindeki 97 kentten belediye başkanları, üst düzey yöneticiler ve proje koordinatörleri ile Sağlık Bakanlığı yetkilileri katıldı. Ayrıca Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler İnsan Yerleşimleri Programı temsilcilerinin de katılımıyla İzmir’e yaklaşık 400 ziyaretçi geldi. Dünya Sağlık Örgütü’nün 2012 yılındaki toplantısı, Rusya’nın St.Petersburg kentinde düzenlenmişti.