Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Konferansı Mayıs 2015'de Gebze'de yapıldı.
Geri

Sağlıklı Kentler Birliği’nin düzenlemiş olduğu “Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikaları ve Uyuşturucu Madde ile Mücadele” konulu Konferansı ve 22. Olağan Meclis Toplantısı 06-07-08 Mayıs 2015 tarihlerinde Gebze Belediyesi’nin ev sahipliğinde Gebze’de gerçekleşti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni temsilen Konferansa, İBB Meclis üyesi Pınar USLU ve Sağlıklı Kentler, Temiz Enerji Şube Müdürü Özlem TUĞAÇ ve Sosyal Projeler Şube Müdürlüğünden Dilek ZORLU katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, düzenlenen Konferansta Sağlıklı Kentler Birliği’ne üye şehirlerin Belediye Başkanları, Meclis üyeleri, Sağlıklı Şehir Proje Koordinatörleri ve uzmanlarla bir araya gelerek “Önder Aileler Projesi” konulu sunumu paylaştı.


Konferans açılış konuşmalarının ardından 22.Olağan Meclis Toplantısı düzenlendi. Encümen ve Plan Bütçe Komisyonu üyelerinin seçimleri yapıldığı Meclis toplantısından sonra oturumlara geçildi.

“Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikaları ve Uyuşturucu Madde ile Mücadele” konferansının ilk oturumunda Acıbadem Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi ve Yeniden Sağlık ve Eğitim Derneği Kurucusu ve Başkanı Prof. Dr. Kültegin Ögel söz aldı. Ögel, Madde Bağımlılığı ile Çalışmada Bilimsel ve Pratik İlkeler: Neyi, Ne Zaman, Nasıl, Nerede, Neden ve Kiminle Yapmalıyız? konularında bilgi verdi. Ögel’in konuşmasından sonra, Bursa Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın’ın oturum başkanlığını yaptığı, “Uyuşturucu Madde İle Mücadele Yöntemleri” konu başlıklı ikinci oturuma geçildi. Oturumun ilk konuşmacısı olan Gebze İlçe Emniyet Müdürü Güner Yılmaz, Gebze’de Uyuşturucu Madde ile Mücadele ile ilgili emniyetin çalışmalarını anlattı. Yılmaz’ın konuşmasının ardından, Bursa Devlet Hastanesi, AMATEM’den Dr. Elif Aktan Mutlu, madde bağımlılığı ve korunma yollarını, üçüncü konuşmacı olan Yeşilay Genel Müdür Yardımcısı Cihan Samancı, uyuşturucu ile mücadelede Yeşilay’ın rolünü anlattı. Samancı’nın ardından Bursa Emniyet Müdürlüğü Kom Şube Müdürlüğünden Hasan Uyar söz aldı. Uyar, uyuşturucu ile mücadele ve yerel yönetimler konusunda bilgiler verdi. Oturumun son konuşmacısı olan Bursa Denetimli Serbestlik Müdürlüğü’nden Mustafa Tamer Şahin,madde bağımlılığı ve denetimli serbestlik konusuna değindi.


Toplantının ikinci gününde Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Doç.Dr.Alpaslan Türkkan’ın oturum başkanlığını yaptığı, “Yerel Yönetimler ve Uyuşturucu Madde ile Mücadele 1” konu başlıklı üçüncü oturuma geçildi. İlk olarak söz alan Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, “Vizyon 2023 Gebze” konulu sunumu gerçekleştirdi. Köşker’in ardından Pendik Belediye Başkanı ve Sağlıklı Kentler Birliği Encümen Üyesi Dr.Salih Kenan Şahin “Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikaları, Bağımlılıkla mücadele” konusuna değindi. Oturumun üçüncü konuşmacısı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Oya Bahadır Yüksel Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi’nden Dr. Cenk Yancar “Gaziantep Büyükşehir Belediyesinin Ergen Bağımlılar üzerindeki çalışmalar” hakkında kısa bir film izleterek katılımcılara bilgiler verdi. Son konuşmacısı ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden Dr.Müzeyyen Anıl Şenyel “Kentsel Çevre Kalitesinin Madde bağımlılığına Etkisi” konulu sunumunu anlattı. Şenyel’in konuşmasının ardından, toplantının son oturumunda Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı E. Öğretim Üyesi ve Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu Üyesi Doç.Dr.Emel İrgil oturum başkanlığını yaptığı,”Yerel Yönetimler ve Uyuşturucu Madde ile Mücadele 2” konu başlıklı üçüncü oturuma geçildi. İlk konuşmacı Odunpazarı Belediye Meclis Üyesi Prof.Dr.Gülten Seber,”Madde ve Biz” konulu sunumunu katılımcılarla paylaştı. Seber’den sonra Denizli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Naciye Kapukıran “Sağlıklı Yaşam” konusuna değindi. Üçüncü konuşmacı İzmir Büyükşehir Belediyesin’den Dilek Zorlu “Önder Aileler Projesi” konulu sunumunu paylaştı. Zorlu’nun konuşmasının ardından oturumun son konuşmacısı Çankaya Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden Salime Tarikci “Özgürlük Varsa Bağımlılık Yoktur” konu başlıklı sunumu yaparak oturum sona erdi.

Bursa’dan Gebze’ye pedal çevirdiler...
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği olarak 6-7-8 Mayıs 2015 tarihlerinde “Yerel Yönetimlerin Gençlik Politikası ve Uyuşturucu Madde ile Mücadele” başlığı altında gençlerin uyuşturucuya olan yönelimine dikkat çekmek amacıyla Uludağ Üniversitesi Bisiklet Topluluğundan 15 gönüllü Bursa’dan Gebze’ye pedal çevirdiler. Uludağ Üniversitesi Bisiklet topluluğu güzergah üzerinde bulunan üye belediyelerden Nilüfer, Osmangazi, Yalova ve Altınova Belediye Başkanlarını ziyaret ederek flamalarını teslim ettiler. Ardından Gebze’ye ulaşan grubu Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker karşıladı. Köşker’e flama teslim edildikten sonra konferansa katılan katılımcılarla kısa bir bisiklet turu düzenlendi.